Paweł Pomianek Paweł Pomianek
1370
BLOG

Krótko i prosto o sakramencie pokuty

Paweł Pomianek Paweł Pomianek Kultura Obserwuj notkę 2

W moim kościele parafialnym głoszony jest cykl kazań o sakramentach. Szczerze mówiąc, jestem na razie pod ich bardzo pozytywnym wrażeniem. Dzisiejsze solidne kazanie o sakramencie pokuty skojarzyło mi się z dość poczytną książką dla dzieci o tym sakramencie autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza.
Jako że jeszcze w czasie kierowania redakcją portalu księgarni internetowej Tolle.pl (dziś trudno mówić o czymś takim jak „redakcja portalu” – nie ma redakcji, bo jest to przede wszystkim księgarnia; notabene doświadczenie pokazuje, że wybór kierunku przez właścicieli Tolle był jak najbardziej trafiony) pisałem recenzję tej książki, pozwalam ją sobie tutaj – po retuszu – wstawić. Zwłaszcza, że dla katolików temat spowiedzi świętej jest niezwykle ważny, a czasami trudny do przekazania. Tymczasem właściwe ukierunkowanie podejścia dziecka do spowiedzi procentuje później przez całe życie. Z tych powodów wielu rodziców chętnie sięga po książki ks. Pawlukiewicza.
********************
 
Dzieciom o sakramencie pokutyto kolejna z serii (zob. Dzieciom o Mszy świętej) książeczek ks. Pawlukiewicza przeznaczonych dla młodziutkich czytelników, choć – jak mniemam – nie tylko.
Na wstępie chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że ta książeczka jest przeznaczona dla dzieci nieco starszych. Język, choć obrazowy i bardzo przystępny, będzie bardziej odpowiedni dla dzieci, które raczej przymierzają się już do kończenia szkoły podstawowej, niż dla tych, które dopiero ją zaczynają.
W moim odczuciu nie jest to książka, która miałaby być pomocą w przygotowaniu do pierwszej spowiedzi. Jeśli tak, to w każdym razie raczej dla katechety, bądź rodzica – niejako – prowadzącego dzieci/swoje dziecko drogą przygotowania do przeżycia tego sakramentu (i wtedy jest to rzeczywiście pomoc bardzo dobra). Natomiast gdy chodzi o starsze dzieci, to jest to oczywiście świetna pozycja... W moim odczuciu jednak raczej do przypomnienia sobie, czym jest sakrament pokuty i do uczenia się, jak jeszcze lepiej, pełniej go przeżywać.
Temat spowiedzi został omówiony bez jakiegokolwiek rodzaju spłyceń (co zresztą dla Pawlukiewicza charakterystyczne). Mimo to opracowanie jest napisane bardzo przystępnym językiem. Wzbogacone zostało też licznymi przykładami (praktycznie 90% z nich została zaczerpnięta z życia dzieci, co sprawia, że książeczka może być dla naszych pociech niezwykle wiarygodna).
Uważam jednak tę pozycję za na tyle dojrzałą (choć – podkreślam raz jeszcze – pisaną w sposób łatwo przyswajalny dla dzieci), iż skorzystać mogą z niej także ludzie dorośli. Stąd bardzo gorąco zachęcam do jej wspólnego czytania przez rodziców i dzieci. Naprawdę, sam jako człowiek dorosły możesz bardzo wiele skorzystać. Ta książka może zmotywować również Ciebie do zdecydowanie głębszego przeżywania sakramentu pojednania. Dla mnie osobiście kilka rzeczy było rzeczywiście godnych zastanowienia, a być może także wymagających pewnych zmian w podejściu do niektórych aspektów tego jakże istotnego sakramentu. Wiele spraw może się również Tobie autentycznie rozjaśnić. Autor kapitalnie argumentuje, dlaczego musimy spowiadać się przed kapłanem, a nie wystarczy jedynie wyznać swych grzechów Panu Jezusowi (np. na łące).
Na jakie jeszcze pytania odpowie nam i naszym pociechom książka ks. Pawlukiewicza? M.in. możemy się z niej dowiedzieć:
  • Czy spowiedź może być nieważna?
  •  Dlaczego niektórzy ludzie nie chcą się spowiadać?
  • Czy odpusty są jeszcze potrzebne?
Dość szczegółowo omówione zostały także poszczególne warunki dobrej spowiedzi.
Podsumowaniem moich refleksji niech będą słowa napisane przez Małgorzatę Bachman w recenzji ww. książeczki o Eucharystii: To, co do tej pory być może było przed nami zakryte lub niejasne, staje się dzięki ks. Pawlukiewiczowi bardzo przejrzyste. Wszystkie podstawy, jakie powinniśmy umieć przekazać naszym pociechom wchodzącym w świat wiary, są tu doskonale wyjaśnione, stąd też warto mieć tę książeczkę pod ręką.
 
Autor: Ks. Piotr Pawlukiewicz
Rok wydania: 1996
ISBN: 83-900896-7-X
Liczba stron: 69
Wydawnictwo: Liberton
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka

Jestem świeckim magistrem teologii katolickiej sympatyzującym z odradzającym się w Kościele ruchem tradycjonalistycznym. Tematy najbliższe mi na polu teologii, związane w dużej mierze z moją duchowością, to: liturgia (w tym historia liturgii), mariologia i pobożność maryjna, tradycyjna eklezjologia oraz szeroko pojęta tematyka cierpienia w odniesieniu do Ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa. Przez lata zajmowałem się także relacją przesądów do wiary katolickiej. W życiu zawodowym zajmuję się redakcją i korektą tekstów (jestem również filologiem polskim) oraz pisaniem. Zapraszam na stronę z poradami językowymi, którą wraz ze współpracownikami prowadzę pod adresem JęzykoweDylematy.pl. Ponadto pracuję w serwisie DziennikParafialny.pl. Moje publikacje można odnaleźć w licznych portalach internetowych oraz czasopismach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura