Paweł Pomianek Paweł Pomianek
3637
BLOG

Uroczystość goni uroczystość. Dziś ponownie nie ma postu

Paweł Pomianek Paweł Pomianek Kultura Obserwuj notkę 1

W tym roku Święta Wielkanocne (24 kwietnia) wypadły bardzo późno. W związku z tym również późno wypadły inne uzależnione od terminu Wielkanocy święta przechodnie. To spowodowało bardzo ciekawe nagromadzenie aż czterech różnych uroczystości w ciągu ostatnich dziewięciu dni. I aż dwudziestodniową przerwę pomiędzy piątkami postnymi.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) wypada zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Tym razem Boże Ciało przypadło w dniu 23 czerwca. Dziewięć dni po Bożym Ciele przypada zawsze Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (tym razem dziś – 1 lipca). Te święta charakteryzuje to, że są one zawsze w danym konkretnym dniu tygodnia, natomiast co roku mają inną datę dzienną.
Pomiędzy 23 czerwca a 1 lipca przypadają co roku dwie inne uroczystości. 24 czerwca Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, natomiast 29 czerwca Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym roku te dwie uroczystości ku czci świętych wbiły się akurat pomiędzy Boże Ciało i Uroczystość Najświętszego Serca.
Spowodowało to bardzo ciekawy układ kalendarza liturgicznego w ostatnich dziewięciu dniach:
23 czerwca, czwartek: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
24 czerwca, piątek: Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela
29 czerwca, środa: Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
1 lipca, piątek: Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Po co o tym wszystkim piszę?
1.Taka sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko – podobna miała miejsce ostatnio 11 lat temu, gdy Wielkanoc wypadła 23 kwietnia. I co najmniej do roku 2022 taka sytuacja już się nie powtórzy.
2. Warto zauważyć i podkreślić, że jest to jeden z najradośniejszych okresów obecnego roku liturgicznego, co mogło ujść uwadze nawet zaangażowanych katolików. Bardziej podniosłym i radosnym okresem jest bodaj jedynie Oktawa Wielkanocy, gdy osiem kolejnych ma rangę uroczystości.
3. Dwie Uroczystości przechodnie związane z bardziej ludowym kultem eucharystycznym i trynitarnym (kult Najświętszego Serca właściwie rozumiany jest kultem Trójcy Świętej) niejako obejmują uroczyste dni ku czci bodaj trzech największych świętych Nowego Testamentu, związanych mocno z bardziej rozumowym ujęciem wiary. Mnie osobiście prowadzi to do zachwytu nad bogactwem Liturgii Kościoła Katolickiego, która prowadzi do przenikania się i zazębiania tak wielu wspaniałych rzeczywistości.
4. W związku z datami tych uroczystości mamy miejsce z ciekawą sytuacją a propos dni postnych. Każda uroczystość znosi post – także post piątkowy. W uroczystość trzeba świętować, cieszyć się, spożywać uroczyście – na pewno nie może być miejsca na wyrzeczenia. Niezwykle rzadko w okresie zwykłym występuje taka sytuacja, żeby przez 20 dni nie było żadnego dnia postnego. A taka sytuacja jest teraz (bo przez dwa piątki pod rząd przypadły uroczystości) i o tym też warto pamiętać.
Dziś zachęcam do uczczenia Trójcy Przenajświętszej w bogatej rzeczywistości teologicznej kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa (w tej tematyce polecam przede wszystkim encyklikę papieża Piusa XII HAURIETIS AQUAS) i do radowania się z bogactwa tych uroczystości. Stanowczo odradzam natomiast dziś jakikolwiek post, bo – jakby nie patrzeć – w uroczystość to jednak nie przystoi:
Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć (Mk 2, 19-20).

Jestem świeckim magistrem teologii katolickiej sympatyzującym z odradzającym się w Kościele ruchem tradycjonalistycznym. Tematy najbliższe mi na polu teologii, związane w dużej mierze z moją duchowością, to: liturgia (w tym historia liturgii), mariologia i pobożność maryjna, tradycyjna eklezjologia oraz szeroko pojęta tematyka cierpienia w odniesieniu do Ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa. Przez lata zajmowałem się także relacją przesądów do wiary katolickiej. W życiu zawodowym zajmuję się redakcją i korektą tekstów (jestem również filologiem polskim) oraz pisaniem. Zapraszam na stronę z poradami językowymi, którą wraz ze współpracownikami prowadzę pod adresem JęzykoweDylematy.pl. Ponadto pracuję w serwisie DziennikParafialny.pl. Moje publikacje można odnaleźć w licznych portalach internetowych oraz czasopismach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura